Ozonowanie samochodu - co warto wiedzieć i na co pomaga?
Jak zdezynfekować wnętrze samochodu tak, żebyśmy nie musieli obawiać się bakterii, wirusów czy pyłków? Wystarczy godzina i rozwiązanie, które jest stuprocentowo skuteczne, czyli ozonowanie.
Jeszcze nie tak dawno temu ozonowanie było procesem niedostępnym dla klientów indywidualnych. Rozwiązanie to stosowano m.in. w branży budowlanej, hotelarskiej, spożywczej czy medycznej, przykładowo do dezynfekcji karetek pogotowia albo usuwania zapachu po pożarach. Dziś na dezynfekcję wnętrza auta z wykorzystaniem ozonu może sobie pozwolić prawie każdy.
Czy warto się na nią zdecydować, jak wygląda cały proces i czy ozon jest szkodliwy dla człowieka?
Czym jest ozon?
Ozon jest gazem składającym się z trzech atomów tlenu. Występuje naturalnie w przyrodzie (m.in. w atmosferze), aczkolwiek w przypadku ozonowania wnętrza samochodu jest uzyskiwany z pomocą specjalistycznych generatorów.
Ozonowanie - jakie daje efekty?
Ze względu na właściwości utleniające ozon jest idealnym narzędziem do likwidacji pleśni, grzybów, roztoczy, pyłków, drobnoustrojów, wirusów, a także nieprzyjemnych zapachów - wliczając w to nawet zapach farby i rozpuszczalników. Wszystkie te czynniki są dość trudne do usunięcia na inne sposoby - nawet przy regularnym dbaniu o czystość wnętrza - wpływając negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie.
W kontakcie z ozonem wszystkie te elementy są skutecznie usuwane lub dezaktywowane są ich szkodliwe cechy. O skuteczności tej metody może świadczyć chociażby fakt, że podczas pandemii koronawirusa karetki po przewożeniu zarażonych osób są właśnie odkażane za pomocą ozonowania.
Na co dzień, w mniej krytycznych sytuacjach, ozonowanie może natomiast pomóc np. alergikom. Pozwoli też usunąć nieprzyjemne zapachy, np. dymu papierosowego lub zwierząt. W rezultacie, po wykonaniu procesu ozonowania, wnętrze naszego auta jest nie tylko zdezynfekowane, ale także oddychamy naprawdę świeżym i czystym powietrzem.
Ozon - czy jest toksyczny?
Przy pewnym stężeniu i czasie ekspozycji na niego - tak. Czy natomiast należy się obawiać o wsiadanie do ozonowanego wnętrza samochodu po zakończeniu całego procesu? Nie.
Ozon jest bowiem szkodliwy dla zdrowia człowieka tylko wtedy, kiedy mamy z nim kontakt przez więcej niż 8 godzin w ciągu doby lub 40 godzin w ciągu tygodnia, a jego stężenie wynosi powyżej 0,1 ppm (lub 0,2 mg/m3).
Nie należy więc przebywać w samochodzie, w którym trwa ozonowanie. Jeśli ozonowanie dokonywane jest w zamkniętym pomieszczeniu, należy zadbać o dobrą wentylację.
Natomiast po zakończeniu procesu ozonowania, można bez obaw wsiąść po chwili do samochodu. Ozon jest bardzo nietrwały i błyskawicznie rozkłada się do postaci zwykłego tlenu, który nie jest dla nas szkodliwy.
Na czym polega i jak wygląda proces ozonowania?
Uwaga: choć ozon w większości przypadków i stężeń nie będzie dla nas szkodliwy, warto zdecydować się na wykonanie tej czynności w zaufanym serwisie. Nieprawidłowe użytkowanie lub sprzęt z niskiej półki mogą spowodować np. odbarwienie elementów wnętrza.
Mimo to warto wiedzieć, jak wygląda cały proces. Przeważnie zaczyna się od wstępnego oczyszczenia wnętrza auta, szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy usunąć niechciany zapach, a jego źródło wciąż znajduje się w samochodzie.
Po wykonaniu tego zabiegu do auta, na fotel pasażera lub dywanik przed fotelem pasażera, wkładane jest specjalne urządzenie - generator ozonu. W niektórych przypadkach generator pozostaje poza samochodem, natomiast do wnętrza, przez uchylone drzwi lub okno, wprowadzany jest jedyne odpowiedni przewód.
Niezależnie od sposobu dostarczenia ozonu do wnętrza, po wykonaniu tych czynności rozpoczyna się właściwe ozonowanie. W samochodzie ustawiany jest obieg zamknięty powietrza i włączane są wentylatory (pomoże to oczyścić również przewody wentylacyjne), a urządzenie rozpoczyna generowanie ozonu.
Po zakończeniu procesu we wnętrzu nie ma żadnych widocznych śladów tego zabiegu.
Ile trwa ozonowanie?
Najlepszą odpowiedzią byłoby aż do skutku - wszystko zależy bowiem m.in. od intensywności zapachu, którego chcemy się pozbyć.
Przeważnie jednak cały proces nie trwa dłużej niż godzinę, a czasem jest skuteczny nawet i po wyraźnie krótszym czasie. Doświadczony serwis będzie doskonale wiedział, jak należy dobrać parametry generatora ozonu do naszego auta i jak długo powinno trwać ozonowanie.
Co należy zrobić po ozonowaniu i jak pozbyć się zapachu?
Po wejściu do świeżo ozonowanego samochodu będziemy przez pewien czas czuć charakterystyczny zapach. Co istotne, nie jest to w rzeczywistości zapach ozonu, a raczej produktów ubocznych wytwarzanych podczas generowania ozonu.
Po pewnym czasie znikną one - wraz z zapachem - samoistnie, ale zdecydowanie warto w tym procesie pomóc. Przede wszystkim należy po ozonowaniu wnętrza wykonać przynajmniej krótką przejażdżkę z otwartymi oknami. Jeśli mamy taką możliwość (np. wentylowany garaż albo podjazd przed domem), warto na kilka godzin zostawić też auto z opuszczonymi szybami.
W związku z tym, że produkty uboczne ozonowania gromadzą się głównie na tapicerce i dywanikach, warto tę pierwszą przetrzeć wilgotną szmatką, natomiast te drugie odkurzyć. Nie zaszkodzi też przetarcie kokpitu i elementów plastikowych.
Jak często warto ozonować wnętrze samochodu?
Zaleca się, żeby ozonowanie było dokonywanie przynajmniej raz w roku. Pomoże to usunąć alergeny, bakterie, wirusy i inne czynniki, które mogą obniżyć komfort jazdy albo nawet życia.
Czy warto powtarzać ten proces częściej? W obecnych warunkach zagrożenia epidemicznego - zdecydowanie tak. Natomiast na co dzień zależy to od tego, jak użytkujemy samochód i w jakich warunkach się to odbywa. Przykładowo, jeśli często podróżujemy z psem lub innym zwierzęciem, zaleca się regularne ozonowanie wnętrza.
Ozonowanie - czy warto?
Zdecydowanie. W obecnych warunkach jest to wręcz wskazane, szczególnie że koronawirus jest w stanie przetrwać na powierzchniach od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin.
Poza okresem kryzysowym też jednak warto pamiętać o dezynfekcji. Gromadzące się w aucie roztocza, kurz, pyłki i drobnoustroje potrafią przyczynić się bowiem do wielu chorób, a także do obniżenia komfortu podróżowania. Ozonowanie warto regularnie zlecać tym bardziej, że nie jest to proces ani czasochłonny, ani kosztowny.
Chcesz przeprowadzić tę usługę w swoim samochodzie?
Napisz do nas, służymy pomocą.