Android Auto. Wszystko, co musisz wiedzieć

Najlepszy komputer to ten, który zawsze mamy przy sobie. Dlaczego więc nie podłączyć go do naszego samochodu, żeby zawsze mieć przy sobie te same pliki, muzykę, kontakty i dane?

W przypadku iPhone'ów sprawa jest prosta - jest bowiem CarPlay. W przypadku urządzeń z Androidem sytuacja jest odrobinę bardziej skomplikowana, choć też istnieje sposób na wyświetlanie treści z naszego telefonu na ekranie naszego systemu multimedialnego w aucie.

Android Auto - Polska poza listą wspieranych krajów.

Tak, teoretycznie system Android Auto nie jest dostępny w Polsce. Aplikacja niezbędna do jego obsługi nie jest fabrycznie instalowana na sprzętach z oprogramowaniem Google'a (z wyjątkiem tych z Androidem 10), a jeśli wpiszemy jej nazwę w wyszukiwarkę Google Play, lista wyników będzie pusta.

Sytuacja ta związana jest prawdopodobnie z faktem, że jeszcze kilka miesięcy temu Asystent Google, który jest podstawową częścią Android Auto, nie był dostępny w naszym kraju. Musi zapewne minąć jeszcze trochę czasu, zanim Google oficjalnie odblokuje dostęp do swojego samochodowego oprogramowania.

Póki co trzeba więc sobie radzić na własną rękę, szukając pliku APK w sieci. Uważajmy jednak - tego typu pliki mogą wyrządzić poważne szkody w naszym telefonie. Pobierajmy je więc wyłącznie ze sprawdzonych źródeł (możemy polecić apkmirror.com) i na wszelki wypadek zróbmy kopię zapasową wszystkich naszych danych.

Co jednak najważniejsze, po instalacji Android Auto na telefonie, usługa zacznie działać.

android-auto-mercedes-2-1920w.png

Oferując wszystkie swoje możliwości, wliczając w to także wsparcie dla Asystenta Google'a. Skoro więc wiemy już, że z Android Auto można z powodzeniem korzystać w Polsce, przyjrzyjmy się temu, co trzeba mieć i jak się za to zabrać, żeby wszystko działało jak należy.

Android Auto - w jakich modelach Mercedesa skorzystamy?

android-auto-mercedes-3-1920w.png

Nie ma właściwie żadnego wykluczonego auta. Android Auto - przeważnie dostępne jako dodatkowo płatna opcja w Pakiecie integracji smartfona - znajdziemy m.in. w:

  • Klasie A (od 2017 r.)

  • Klasie B (od 2017 r.)

  • Klasie C (od 2018 r.)

  • CLA (od 2017 r.)

  • CLS (od 2017 r.)

  • Klasie E (od 2017 r.)

  • Klasie G (od 2018 r.)

  • GLA (od 2017 r.)

  • GLC (od 2018 r.)

  • GLE (od 2017 r.)

  • GLS (od 2017 r.)

  • Klasie S (od 2018 r.)

  • SL (od 2017 r.)

  • SLC (od 2017 r.)

Pakiet integracji smartfona obejmuje przy tym nie tylko Android Auto, ale także Apple CarPlay. Jeśli więc będziemy chcieli w przyszłości przesiąść się na iPhone'a, nie będziemy musieli dodatkowo dopłacać za nowy system multimedialny.

Android Auto - od czego zacząć?

Najlepiej od sprawdzenia, czy nasz telefon pracuje pod kontrolą Androida 5.0 (najlepiej 6.0). W przeciwnym przypadku z Android Auto po prostu nie skorzystamy, bo właściwa aplikacja zwyczajnie się nie uruchomi.

Jeśli mamy jednak względnie nową wersję Androida, czas zabrać ze sobą do samochodu:

  • telefon z zainstalowaną aplikacją Android Auto

  • przewód ze złączem pasującym z jednej strony do naszego samochodu, natomiast z drugiej strony - naszego telefonu

Google zaleca przy tym, żeby pierwsza konfiguracja odbywała się tam, gdzie mamy albo dobry zasięg sieci operatora, albo wręcz dostęp do Wi-Fi. Nie zamykajmy się więc w garażu - możliwe, że nasz telefon będzie musiał pobrać trochę dodatkowych danych i nie ma sensu, żeby zajęło to kilka godzin.

Jeśli mamy już wszytko przygotowane i podłączyliśmy telefon do odpowiedniego portu USB, wystarczy już tylko odblokować telefon, uruchomić Android Auto (jeśli nie stało się to automatycznie), po czym wyrazić niezbędne zgody i uruchomić powiadomienia. To... koniec konfiguracji.

Od tego momentu zawsze po podłączeniu naszego telefonu z Androidem uruchomi się Android Auto, o ile wybierzemy taką opcję. Jeśli nie, będziemy mogli aktywować tę usługę przez wybranie odpowiedniej ikony w menu.

Android Auto - bezprzewodowo tylko dla wybranych modeli.

android-auto-mercedes-5-1920w.png

W tej chwili tylko osiem modeli telefonów wspiera oficjalnie bezprzewodową obsługę Android Auto:

  • Pixel i Pixel XL

  • Pixel 2 i Pixel 2 XL

  • Pixel 3 i Pixel 3 XL

  • Nexus 5X

  • Nexus 6P

Teoretycznie istnieje możliwość uruchomienia bezprzewodowego Android Auto na innych smartfonach, ale trzeba pamiętać, że nie jest to oficjalnie wspierane rozwiązanie i w przypadku potencjalnych problemów jesteśmy zdani tylko na siebie.

Dodatkowo bardzo niewiele systemów multimedialnych wspierających Android Auto oferuje łączność bezprzewodową. Powinniśmy więc przygotować się na to, że z Android Auto - przynajmniej na razie - korzystać będziemy niemal na pewno z pomocą kabla.

Co potrafi Android Auto?

Mniej więcej to, co nasz smartfon, a przynajmniej to, co może nam się przydać w trakcie jazdy. Nikogo nie powinno więc dziwić, że większość tego, co oferuje Android Auto, skupia się na obsłudze muzyki, podcastów, nawigacji, podstawowych aplikacji i oczywiście Asystenta Google.

Główny ekran Android Auto nie zaskakuje - to prosty układ siatki dużych ikon aplikacji, a także skrótów do obsługi muzyki (w lewym dolnym rogu), centrum powiadomień (ikona dzwonka) i asystenta Google (ikona mikrofonu).

Wszystko ułożone w taki sposób, żeby jak najłatwiej obsługiwać to za pomocą dotyku albo... głosu.

Tu zresztą uwydatnia się największa przewaga Android Auto nad Apple CarPlay - obsługa głosowa. Podczas gdy Siri w dalszym ciągu nie potrafi zrozumieć języka polskiego, Asystent Google bez problemu radzi sobie z mniej lub bardziej skomplikowanymi komendami. Może się więc zdarzyć, że podczas jazdy ani razu nie oderwiemy wzroku od drogi, nie zdejmiemy rąk z kierownicy, a jednocześnie uruchomimy nawigację, puścimy naszą ulubioną playlistę i dodamy do kalendarza nowe spotkanie.

Z jakich aplikacji skorzystamy na Android Auto?

Między innymi z:

  • Facebook Messengera

  • Spotify

  • WhatsAppa

  • Skype'a

  • Waze'a

  • wszystkich aplikacji Google, w tym Google Maps

  • Deezera

Pełną listę aplikacji zapewniających integrację z Android Auto można znaleźć pod tym adresem. Niestety - w porównaniu do Apple CarPlay - jesteśmy tutaj ograniczeni wyłącznie do nawigacji od Google (Mapy i Waze).

Trzeba przy tym też pamiętać, że aplikacje uruchamiane w ramach Android Auto nie będą wyglądały dokładnie tak, jak wyglądają na naszym telefonie. To specjalnie przygotowane do użytkowania w samochodzie odmiany, pozbawione rozbudowanych menu czy gąszczu opcji.

Szczególnie będzie to widoczne w przypadku... komunikatorów. Owszem, zostanie nam odczytane powiadomienie i będziemy mogli na nie głosowo odpowiedzieć, ale nie będziemy mogli np. zobaczyć całej historii czatu. Ta opcja będzie dostępna dopiero po zatrzymaniu się i odłączeniu telefonu od złącza USB.

Jeśli jednak mamy rozmawiać przez WhatsAppa w trakcie jazdy... lepiej robić to właśnie w ten sposób. Tym bardziej, że aplikacji dla Android Auto nie trzeba pobierać osobno - jeśli np. mamy już zainstalowanego WhatsAppa na telefonie, po podłączeniu do samochodu z Android Auto zostanie automatycznie wyświetlony w odpowiedniej formie.

Bonus: Android Auto w telefonie.

Android Auto można przetestować - albo wręcz korzystać z niego - bez konieczności podłączania telefonu do samochodu. Aplikację możemy uruchomić w trybie samochodowym bezpośrednio na smartfonie i skorzystać m.in. z wygodniejszej, uproszczonej obsługi, a także wyciszenia rozpraszających powiadomień.

Warunki na start są takie same, jak w przypadku standardowego wykorzystania Android Auto. Musimy:

  • posiadać telefon z Androidem w wersji 5.0 lub nowszej

  • pobrać aplikację z nieoficjalnego źródła

Do tego dochodzi jeszcze jedno ograniczenie - nasz smartfon nie może posiadać Androida w wersji 10. W tej odsłonie Android Auto zintegrowane jest z systemem i korzystanie z wersji smartfonowej wymaga instalacji jeszcze innej aplikacji, której... na razie nie ma.

Jeśli jednak spełniamy wszystkie warunki, po prostu uruchamiamy aplikację Android Auto na naszym telefonie, montujemy go w dowolnym uchwycie i ruszamy w trasę, ciesząc się nowym, samochodowym interfejsem.

Biorąc pod uwagę, że wiele telefonów ma dziś naprawdę duże ekrany, takie rozwiązanie może wystarczyć sporej liczbie osób.

Previous
Previous

PAWTRANS + Mercedes-Benz Garcarek / 40 Nowych Actrosów w firmie Pawtrans

Next
Next

Przetrwa wybuch oraz ostrzał z broni palnej. Mercedes Guard