Bezpieczeństwo Twojego dziecka. Blokada rodzicielska
Jazda z dziećmi w dłuższą trasę samochodem może być fantastyczną przygodą, ale też niesie ze sobą sporo niebezpieczeństw. Warto wiedzieć, jak można im zapobiec.
Skąd bierze się większość tych zagrożeń? Z prostego powodu - dzieci są ciekawe świata. Z chęcią sprawdzą, do czego służy dana dźwigienka i co włączy danych przycisk. A naciskanie wszystkiego w aucie podczas jazdy, tak samo jak ciągnięcie za klamki, może się skończyć naprawdę źle.
Dlatego też warto wiedzieć, że nasz samochód wyposażono w kilka rozwiązań, które ułatwią podróże z dziećmi i pozwolą zablokować wybrane elementy wyposażenia.
Blokada tylnych drzwi
Najważniejszy element, jeśli chodzi o zabezpieczenie dzieci przebywających w aucie. Uniemożliwia przypadkowe otwarcie przez nie drzwi, co mogłoby mieć opłakane skutki - szczególnie jeśli auto jest zaparkowane przy ulicy, nie mówiąc już o poruszającym się samochodzie.
Metoda działania tego zabezpieczenia jest prosta - jeśli zabezpieczenie jest aktywne, pasażer siedzący na tylnej kanapie nie może otworzyć drzwi od wewnątrz w żaden sposób. Nie ma przy tym znaczenia, czy pozostałe drzwi są zablokowane, czy też cały pojazd jest odryglowany. Po dezaktywacji zabezpieczenia drzwi otwierają się od wewnątrz standardowo.
Jak włączyć?
Żeby uruchomić blokadę otwierania drzwi od wewnątrz należy otworzyć drzwi i na ich krawędzi odszukać dźwigienki z symbolem dziecka. Przesunięcie dźwigienki w kierunku symbolu (1) spowoduje aktywację zabezpieczenia. Przesunięcie jej w przeciwnym kierunku (2) dezaktywuje zabezpieczenie.
Blokada tylnych szyb
Oczywiście pomysłowe dzieci mogą wpaść na pomysł, że aby pokonać zabezpieczenie drzwi, wystarczy otworzyć okno i sięgnąć do klamki. Na szczęście i tutaj wymyślono odpowiednie zabezpieczenie, uniemożliwiające zmianę poziomu otwarcia lub zamknięcia okna.
Również i tutaj mechanizm działania jest prosty. Jeśli włączymy blokadę z poziomu panelu sterowania, z tyłu nie będzie się dało sterować oknami. Jeśli ją wyłączymy - panel zacznie działać tak, jak wcześniej.
Warto przy tym pamiętać, że nawet przy włączonej blokadzie jesteśmy w stanie sterować oknem z poziomu panelu w drzwiach kierowcy.
Jak włączyć?
Wystarczy przycisnąć przycisk z przekreśloną szybą i drzwiami (2), znajdujący się pod przyciskami panelu sterowania oknami w drzwiach kierowcy. Świecąca się lampka (1) sygnalizuje, że blokada jest włączona.
Blokada schowka przed pasażerem
Nie jest to raczej opcja traktowana bezpośrednio jako zabezpieczenie przed dziećmi, ale jeśli zostawimy je na chwilę w samochodzie (pamiętajmy o zaparkowaniu w odpowiednim miejscu i odpowiednim przygotowaniu pojazdu!), to możliwe, że będziemy chcieli schować gdzieś np. ważne dokumenty.
Takim miejscem może okazać się schowek przed pasażerem, który opcjonalnie można zaryglować z wykorzystaniem zamka. Metoda prosta, ale jednak skuteczna.
Jak to zrobić?
Wystarczy kluczykiem awaryjnym (jest wbudowany w nasz kluczyk, trzeba go tylko wyciągnąć) przekręcić zamek (2) znajdujący się na schowku. Oczywiście przekręcając go w drugą stronę (1) przywrócimy schowkowi standardowy sposób otwierania.
Blokada zestawu multimedialnego z tyłu
Zablokować przed dziećmi można również dostęp do opcjonalnego systemu multimedialnego z tyłu pojazdu. Po co? Na przykład po to, żeby jedno z nich podczas nocnej jazdy nie uruchomiło filmu na pełny regulator.
Jak to zrobić?
W menu komputera pokładowego należy wybrać zakładkę System, a następnie Zabezp. przed dziećmi. Tutaj wybieramy, które z urządzeń ma zostać zablokowane. Ustawienie to można oczywiście w każdej chwili zmienić.