Jaki SUV jest lepszy: GLC 53 AMG czy BMW X3 M?
Spis treści
Sportowe SUV-y klasy średniej należą dziś do najbardziej pożądanych aut na rynku. Łączą praktyczność potrzebną na co dzień z dynamiką, którą jeszcze niedawno oferowały głównie samochody sportowe.
Na polskim rynku modele premium cieszą się dużym zainteresowaniem. Mercedes-Benz GLC, BMW X3, Audi Q5 i Volvo XC60 odpowiadają łącznie za ponad 32% rejestracji w segmencie D-SUV w 2025 roku.
Wśród odmian o wysokich osiągach rywalizują trzy niemieckie konstrukcje. Każda reprezentuje inne podejście do napędu:
Mercedes-AMG GLC 43 rozwija 416 KM z zaawansowanego silnika czterocylindrowego. Korzysta z instalacji 48V, elektrycznie wspomaganej turbosprężarki oraz napędu AMG Performance 4MATIC.
BMW X3 M50 i X3 M Competition pozostają wierne rzędowym jednostkom sześciocylindrowym. X3 M50 oferuje 393 KM, natomiast odmiana Competition ma bardziej bezkompromisowe, torowe usposobienie.
Audi SQ5 wykorzystuje 3-litrowy silnik V6 o mocy 362 KM, współpracujący z napędem quattro.
Zespół Auto Partner Garcarek, opierając się na ponad 40-letnim doświadczeniu z markami Mercedes-Benz i Mercedes-AMG, przygotował porównanie osiągów, układów jezdnych, wyposażenia i walorów użytkowych tych samochodów.
Jak te różnice odczuwa kierowca? Zestawienie pokazuje, jak poszczególne rozwiązania wypadają w codziennej eksploatacji oraz podczas dynamicznej jazdy.
Architektura silników i charakterystyka układów napędowych
Segment sportowych SUV-ów klasy średniej stał się areną bardzo różnorodnej rywalizacji technicznej. Mercedes-AMG wybrał downsizing wsparty technologią motorsportu. BMW rozwija tradycję rzędowych szóstek, a Audi korzysta z klasycznego układu V6. Która koncepcja najlepiej łączy osiągi z codzienną wygodą?
| Model | Silnik | Moc maksymalna | Doładowanie i wsparcie | Napęd |
|---|---|---|---|---|
| Mercedes-AMG GLC 43 | R4 2.0 l M139l | 416 KM | Elektryczna turbosprężarka i instalacja 48V | AMG Performance 4MATIC |
| BMW X3 M50 | R6 3.0 l B58 | 393 KM | Turbosprężarka TwinScroll i Mild Hybrid | xDrive |
| BMW X3 M Competition | R6 3.0 l S58 | 503 KM | Bi-Turbo | M xDrive |
| Audi SQ5 | V6 3.0 l TFSI | 362 KM | Turbosprężarka w układzie Hot-V | quattro |
Mercedes-AMG GLC 43 z elektrycznym doładowaniem i instalacją 48V
Sercem Mercedesa-AMG GLC 43 jest montowana wzdłużnie jednostka M139l. Z dwóch litrów pojemności generuje 416 KM, dzięki czemu należy do najmocniejszych seryjnych silników czterocylindrowych dostępnych na rynku.
Charakter tego napędu budują trzy rozwiązania techniczne:
Elektryczna turbosprężarka – niewielki silnik elektryczny pracuje bezpośrednio na wałku turbosprężarki, między turbiną a kompresorem.
Instalacja 48V – zasila elektryczne wspomaganie doładowania i poprawia reakcję na gaz, zanim spaliny wytworzą odpowiednie ciśnienie.
AMG Performance 4MATIC – napęd na cztery koła z preferencją tylnej osi dba o trakcję podczas mocnego przyspieszania.
Każda jednostka powstaje zgodnie z tradycją „One Man, One Engine”. Jeden specjalista ręcznie składa silnik i potwierdza swoją odpowiedzialność podpisem. To nie jest wyłącznie efektowna plakietka — monter odpowiada za cały proces.
BMW X3 M50 i X3 M z silnikami B58 oraz S58
BMW pozostaje wierne rzędowym silnikom sześciocylindrowym. Oferuje przy tym dwie jednostki, które wyraźnie różnią się temperamentem.
B58 w BMW X3 M50 – silnik o mocy 393 KM wykorzystuje pojedynczą turbosprężarkę TwinScroll. Moc rozwija płynnie, pracuje kulturalnie i zachowuje naturalne brzmienie.
S58 w BMW X3 M Competition – jednostka o mocy 503 KM korzysta z dwóch turbosprężarek, kutego wału korbowego i zaawansowanej konstrukcji głowicy. Oferuje bardzo wysokie osiągi, lecz ma wyraźnie bardziej wyczynowy charakter.
Napęd M xDrive preferuje tylną oś. Samochód chętniej zmienia kierunek i daje kierowcy więcej poczucia kontroli w sportowych trybach jazdy.
Audi SQ5 z silnikiem V6 i napędem quattro
Audi SQ5 korzysta z 3-litrowej jednostki V6 TFSI o mocy 362 KM. Turbosprężarka umieszczona między rzędami cylindrów skraca drogę spalin, więc napęd szybciej reaguje na polecenia kierowcy.
Lepszy rozkład masy – zmieniona architektura podwozia pomaga ograniczyć podsterowność kojarzoną ze starszymi generacjami.
Napęd quattro – centralny mechanizm różnicowy wspiera stabilność na mokrej, śliskiej i zaśnieżonej drodze.
Turystyczne zestrojenie – SQ5 stawia bardziej na płynność i wyciszenie niż na bezkompromisową jazdę torową.
Osiągi, prowadzenie i zużycie paliwa
Sam czas przyspieszenia do 100 km/h nie opisuje pełnego charakteru sportowego SUV-a. W codziennym ruchu liczą się również elastyczność i reakcja na gaz, praca skrzyni oraz zachowanie auta przy szybkich zmianach kierunku. Czy na krętej drodze katalogowe ułamki sekund mają większe znaczenie niż przewidywalność podwozia?
| Model | Skrzynia biegów | Skrętna tylna oś | Wsparcie elektryczne |
|---|---|---|---|
| Mercedes-AMG GLC | AMG SPEEDSHIFT MCT 9G | Standardowo, do 2,5° | Instalacja 48V i elektryczne doładowanie |
| BMW X3 M i M50 | 8-biegowy Steptronic Sport | Zależnie od wersji | Układ Mild Hybrid |
| Audi SQ5 | 8-biegowy tiptronic | Opcjonalnie | Układ MHEV |
Przyspieszenie i praca przekładni
Mercedes-AMG GLC korzysta ze skrzyni AMG SPEEDSHIFT MCT 9G. Konstruktorzy zastąpili klasyczny konwerter momentu obrotowego mokrym sprzęgłem startowym.
Takie rozwiązanie zapewnia bardziej bezpośrednie połączenie z napędem, szybką reakcję podczas ruszania i sprawne redukcje po mocnym wciśnięciu pedału przyspieszenia. Kierowca czuje odpowiedź skrzyni niemal od razu.
Przekładnie Steptronic Sport w BMW i tiptronic w Audi działają bardzo płynnie, ale wykorzystują klasyczne sprzęgło hydrokinetyczne. W dynamicznej jeździe ich reakcje mogą być spokojniejsze niż w skrzyni MCT.
W próbach elastyczności wiele zależy od sposobu ograniczania turbodziury. Testy dynamiczne, w tym materiały publikowane przez Throttle House, wskazują na wyrównany poziom osiągów najnowszych konstrukcji.
Mercedes-AMG zwraca uwagę natychmiastową reakcją elektrycznie wspomaganej turbosprężarki. Różnicę najłatwiej poczuć przy wyjściu z zakrętu lub podczas szybkiego wyprzedzania.
Układ jezdny Mercedesa-AMG GLC
Skrętna tylna oś do 2,5° – przy niskiej prędkości tylne koła skręcają przeciwnie do przednich, poprawiając zwrotność. Przy wyższej kierują się w tę samą stronę, co zwiększa stabilność.
AMG Performance 4MATIC – aktywnie rozdziela moment obrotowy między osiami i szybko odpowiada na zmianę przyczepności.
AMG RIDE CONTROL – adaptacyjne amortyzatory regulują siłę tłumienia osobno dla każdego koła, ograniczając przechyły nadwozia.
Spalanie w mieście i na autostradzie
W mieście instalacja 48V wspiera łagodne uruchamianie i wyłączanie silnika. Zintegrowany rozrusznik-generator odzyskuje też energię podczas hamowania i pozwala korzystać z trybu żeglowania.
Sześciocylindrowe silniki BMW i Audi imponują kulturą pracy, ale przy częstym ruszaniu ich zapotrzebowanie na paliwo może rosnąć szybciej. Rzeczywiste spalanie każdego modelu zależy przede wszystkim od stylu jazdy, natężenia ruchu, temperatury oraz wybranej konfiguracji.
Na autostradzie wszystkie trzy konstrukcje wykorzystują wysokie przełożenia, które obniżają prędkość obrotową silnika. Mercedes-AMG korzysta przy tym z 9-biegowej przekładni i dopracowanej aerodynamiki. Efekt? Mniej hałasu podczas jazdy ze stałą prędkością.
Przestrzeń, komfort i walory użytkowe
Sportowy SUV segmentu D powinien dobrze pełnić rolę samochodu biznesowego i rodzinnego auta na dłuższe wyjazdy. O jego dojrzałości świadczą nie tylko osiągi, lecz także ergonomia, wyciszenie i funkcjonalność bagażnika. Bo cóż z efektownego sprintu, jeśli trudno spakować wózek albo większe walizki?
Przy prędkościach autostradowych szczególnego znaczenia nabierają szyby akustyczne, materiały wygłuszające i aerodynamika. Mercedes-AMG GLC dobrze tłumi szum otoczenia, a zarazem pozwala kierowcy korzystać z kontrolowanego brzmienia układu wydechowego.
Pojemność bagażnika
| Model | Pojemność standardowa | Pojemność po złożeniu kanapy |
|---|---|---|
| Mercedes-AMG GLC | 620 l | 1680 l |
| BMW X3 M50 | 570 l | 1700 l |
| Audi SQ5 | 510–520 l | 1520 l |
Mercedes-AMG GLC oferuje największą bazową przestrzeń ładunkową w tym porównaniu. W codziennym użytkowaniu przydają się:
Elektryczna klapa EASY-PACK z możliwością ustawienia maksymalnej wysokości otwarcia.
Niski próg załadunku, dzięki któremu łatwiej włożyć ciężkie walizki, wózek lub sprzęt sportowy.
Kanapa dzielona 40:20:40, pozwalająca przewozić długie przedmioty oraz dwóch pasażerów z tyłu.
Punkty mocowania i siatki, które ograniczają przesuwanie się bagażu podczas dynamicznej jazdy.
Komfort kierowcy i pasażerów
Wnętrze GLC zapewnia sporo miejsca na nogi i stopy pasażerów drugiego rzędu. Odpowiednio poprowadzona linia dachu pozwala wygodnie podróżować także w samochodach z panoramicznym oknem dachowym.
Fotele sportowe AMG łączą wyraźne podparcie boczne z zakresem regulacji odpowiednim na długie trasy. Dostępne podparcie lędźwiowe i funkcja kinetyki fotela pomagają zmniejszyć zmęczenie podczas wielogodzinnej podróży — to detal, który docenia się dopiero po kilkuset kilometrach.
Zewnętrzne miejsca tylnej kanapy mają mocowania ISOFIX. Szeroki kąt otwarcia drzwi pozwala sprawniej zamontować fotelik, wpiąć bazę i zapiąć dziecko.
Luksus, wykończenie i multimedia
W sportowych SUV-ach premium jakość kabiny wynika z precyzji montażu, rodzaju materiałów i ergonomii cyfrowych interfejsów. Mercedes-AMG GLC, BMW X3 M oraz Audi SQ5 pokazują trzy odmienne pomysły na kokpit. Który z nich najmniej rozprasza podczas jazdy?
Mercedes łączy elegancję z detalami inspirowanymi motorsportem. Audi wybiera bardziej zachowawczy układ, a BMW stawia na minimalistyczny kokpit zwrócony ku kierowcy.
MBUX i wyposażenie kabiny Mercedesa-AMG GLC
Centralnym punktem wnętrza GLC jest pionowy ekran dotykowy o przekątnej 11,9 cala, obsługiwany przez system MBUX. Interfejs Zero Layer pokazuje najczęściej używane funkcje bez przechodzenia przez wiele poziomów menu.
Kierownica AMG Performance – może mieć obszycie ze skóry Nappa lub mikrofibry MICROCUT. Przyciski z niewielkimi ekranami służą do zmiany trybów jazdy i ustawień zawieszenia.
Tapicerka Nappa – dostępna z emblematami AMG, kontrastowymi przeszyciami i sportowym profilowaniem foteli.
Oświetlenie ambientowe – oferuje 64 kolory i może reagować na zmianę temperatury albo trybu jazdy.
AMG TRACK PACE – zapisuje ponad 80 parametrów, w tym czasy okrążeń, przeciążenia oraz dane o przyspieszeniach.
Sterowanie głosowe, aktywowane komendą „Hej Mercedes”, pozwala zmienić temperaturę, obsłużyć nawigację i sterować multimediami bez odrywania wzroku od drogi.
| Element | Mercedes-AMG GLC | BMW X3 M | Audi SQ5 |
|---|---|---|---|
| Ekran multimediów | 11,9 cala, MBUX | BMW Curved Display | 10,1 cala, MMI |
| Sterowanie trybami | Pokrętła LCD na kierownicy | Przyciski M1 i M2 | Audi Drive Select |
| Oświetlenie nastrojowe | 64 kolory i aktywne strefy | Wielokolorowe listwy | Oświetlenie konturowe |
| Telemetria | AMG TRACK PACE | M Laptimer | Laptimer w zegarach |
BMW iDrive i Audi MMI
BMW X3 M wykorzystuje zakrzywiony panel BMW Curved Display, który łączy cyfrowe zegary z ekranem centralnym. Fizyczny kontroler na tunelu środkowym pozwala wygodnie obsługiwać podstawowe funkcje, choć sterowanie klimatyzacją w dużej części przeniesiono do interfejsu cyfrowego.
Audi SQ5 korzysta z zestawu Audi Virtual Cockpit oraz centralnego ekranu MMI touch. Czytelne zegary i fizyczny panel klimatyzacji zapewniają intuicyjną obsługę, ale projekt kokpitu pozostaje bardziej tradycyjny niż u rywali.
Bezpieczeństwo i systemy asystujące
Wysokie osiągi sportowych SUV-ów wymagają skutecznych systemów ochrony. Testy Euro NCAP i IIHS sprawdzają sztywność konstrukcji, bezpieczeństwo pasażerów oraz pracę radarów, kamer i automatycznego hamowania. Czy elektronika może zastąpić uwagę kierowcy? Nie, ale potrafi wesprzeć go w krytycznej chwili.
Volvo XC60 pozostaje ważnym punktem odniesienia w zakresie bezpieczeństwa pasywnego. Mercedes, BMW i Audi również oferują rozbudowane systemy wsparcia w ruchu miejskim i na autostradzie.
Systemy jazdy półautonomicznej
Mercedes-AMG GLC – pakiet wspomagania jazdy Plus obejmuje Active Distance Assist DISTRONIC oraz aktywnego asystenta kierowania. System może dopasować prędkość do przebiegu drogi i wspierać zmianę pasa.
BMW X3 M – Driving Assistant Professional pomaga utrzymać auto na środku pasa i może wspierać kierowcę w korku.
Audi SQ5 – adaptacyjny tempomat oraz predykcyjny asystent wydajności pomagają kontrolować prędkość przed zakrętami.
| Funkcja | Mercedes-AMG GLC | BMW X3 M | Audi SQ5 |
|---|---|---|---|
| Ochrona przedzderzeniowa | PRE-SAFE® | Active Protection | Audi pre sense |
| Reflektory | DIGITAL LIGHT, 2,6 mln pikseli | Adaptacyjne LED lub Matrix | Matrix LED |
| Zmiana pasa | Active Lane Change Assist | Asystent pasa ruchu | Wsparcie kierowcy |
| Asystent skrzyżowań | Aktywne hamowanie | Ostrzeganie i hamowanie | Ostrzeganie i przygotowanie hamulców |
System PRE-SAFE®
Mercedes-Benz rozwija system PRE-SAFE®, który przygotowuje kabinę i pasażerów na możliwe zderzenie. Działa jeszcze przed kontaktem z przeszkodą, wykorzystując dane zbierane przez czujniki samochodu.
PRE-SAFE® Impulse Side – po wykryciu ryzyka uderzenia bocznego system może przesunąć pasażera w kierunku środka kabiny.
PRE-SAFE® Sound – emituje krótki sygnał o natężeniu około 80 dB, uruchamiając naturalny mechanizm ochronny narządu słuchu.
Aktywny asystent hamowania może wykryć ruch poprzeczny, rowerzystów i pieszych podczas skręcania. Następnie ostrzega kierowcę lub rozpoczyna hamowanie awaryjne.
DIGITAL LIGHT i reflektory matrycowe
BMW i Audi oferują skuteczne reflektory matrycowe ograniczające oślepianie innych uczestników ruchu. Mercedes-AMG GLC może otrzymać system DIGITAL LIGHT o łącznej rozdzielczości 2,6 miliona pikseli.
System precyzyjnie oświetla drogę, wycina z wiązki inne pojazdy i może wyświetlać na nawierzchni linie pomocnicze oraz wybrane symbole ostrzegawcze.
Koszty eksploatacji, serwis ASO i TCO
Cena zakupu sportowego SUV-a premium stanowi tylko część całkowitego kosztu użytkowania. TCO, czyli całkowity koszt posiadania, obejmuje utratę wartości, serwis, ubezpieczenie, paliwo, opony oraz części eksploatacyjne. Które pozycje najmocniej obciążają budżet? Zwykle te związane z masą, mocą i sportowym stylem jazdy.
Hamulce i opony
Duża masa samochodu i moc przekraczająca 400 KM przyspieszają zużycie podzespołów podczas intensywnej eksploatacji. Liczą się częstotliwość używania Launch Control, styl hamowania oraz geometria zawieszenia.
Układ hamulcowy – wymiana tarcz i klocków na obu osiach BMW X3 M Competition może kosztować około 8000–10 000 zł. Ostateczna cena zależy od wersji układu i użytych części.
Opony UHP – ogumienie z homologacją producenta zapewnia właściwą trakcję, ale jego żywotność może wynosić około 20 000–35 000 km.
| Element TCO | Wpływ na budżet | Specyfika segmentu |
|---|---|---|
| Utrata wartości | Około 40–50% TCO | Duże znaczenie historii serwisowej i stanu pojazdu |
| Układ hamulcowy | Wysoki koszt okresowy | Duże tarcze i klocki o sportowej charakterystyce |
| Ogumienie UHP | Koszt co kilka sezonów | Wysokie indeksy prędkości i różne szerokości osi |
| Napęd i instalacja 48V | Zależny od zakresu obsługi | Diagnostyka modułów i wymiana płynów eksploatacyjnych |
Diagnostyka instalacji 48V
Napędy AMG współpracujące z instalacją 48V wymagają obsługi według procedur producenta. W ASO Auto Partner Garcarek diagnostyka z użyciem systemu Star Diagnosis pozwala przeprowadzić:
adaptację oprogramowania skrzyni AMG SPEEDSHIFT i napędu AMG Performance 4MATIC,
kontrolę modułów instalacji 48V oraz ich układu chłodzenia,
weryfikację parametrów doładowania, wtrysku i pracy jednostki napędowej.
Wpływ historii ASO na wartość samochodu
Udokumentowana historia obsługi ma duże znaczenie przy sprzedaży używanego SUV-a premium. Kupujący sprawdzają elektroniczną książkę serwisową, zgodność przebiegu, zakres wykonanych napraw oraz pochodzenie części.
Finansowanie sportowego SUV-a dla firmy
Zakup samochodu premium do firmowej floty wymaga porównania kosztów finansowania, podatków, serwisu i przewidywanej wartości końcowej. Dobrze skonstruowana umowa pomaga zachować płynność przedsiębiorstwa oraz ograniczyć ryzyko nieplanowanych wydatków. Leasing, wynajem czy pożyczka — które rozwiązanie pasuje do sposobu użytkowania auta?
Leasing, pożyczka czy wynajem
| Forma finansowania | Własność pojazdu | Rozliczenie | Zakończenie umowy | Najważniejsza korzyść |
|---|---|---|---|---|
| Leasing operacyjny | Finansujący | Opłata wstępna i raty | Wykup lub zwrot | Elastyczne parametry umowy |
| Wynajem długoterminowy | Finansujący | Stała rata miesięczna | Zwrot samochodu | Brak ryzyka wartości końcowej |
| Pożyczka leasingowa | Korzystający | Amortyzacja po stronie firmy | Brak wykupu | Własność od początku umowy |
Limity podatkowe
Zasady zaliczania wydatków związanych z samochodem do kosztów uzyskania przychodów zależą od rodzaju napędu, wartości pojazdu, sposobu użytkowania i przepisów obowiązujących w danym roku podatkowym.
Wskaźnik kosztów można obliczyć według wzoru:
Wskaźnik KUP = limit ustawowy ÷ wartość samochodu × 100%
Wartość rezydualna i pakiety all-inclusive
Wartość rezydualna sportowego SUV-a po 3–4 latach może wynosić około 47–51% ceny początkowej. Rzeczywisty poziom zależy od przebiegu, wyposażenia, stanu technicznego, historii serwisowej oraz popytu na daną wersję.
W wynajmie długoterminowym rata może obejmować:
obsługę serwisową ASO wraz z przeglądami i wybranymi elementami eksploatacyjnymi,
pakiet oponiarski obejmujący wymianę i przechowywanie ogumienia,
ubezpieczenie OC, AC i GAP,
samochód zastępczy na warunkach zapisanych w umowie.
Doradcy Auto Partner Garcarek mogą przygotować indywidualną symulację finansowania dobraną do okresu użytkowania, zakładanego przebiegu i profilu działalności.
Porównanie parametrów technicznych modeli 2025
Liczby pozwalają szybko uchwycić różnice między samochodami, choć nie opisują całego doświadczenia za kierownicą. Który model wygrywa na papierze, a który najlepiej odpowiada konkretnym potrzebom?
| Parametr | Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC | BMW X3 M50 xDrive | Audi SQ5 quattro |
|---|---|---|---|
| Moc maksymalna | 416 KM | 393 KM | 362 KM |
| Moment obrotowy | 500 Nm | 580 Nm | 550 Nm |
| Silnik | R4 2.0 l, elektryczna turbosprężarka | R6 3.0 l, TwinPower Turbo | V6 3.0 l, Turbo |
| Przyspieszenie 0–100 km/h | 4,8 s | 4,6 s | 4,5 s |
| Prędkość maksymalna | 250 km/h lub 265 km/h z pakietem AMG | 250 km/h | 250 km/h |
| Pojemność bagażnika | 620–1680 l | 570–1700 l | 520–1520 l |
| Masa własna | 1975 kg | 1980 kg | 2010 kg |
Najważniejsze wnioski
- Mercedes-AMG GLC 43 oferuje najwyższą moc wśród porównywanych podstawowych wersji sportowych oraz największy bagażnik w konfiguracji pięcioosobowej.
- BMW X3 M50 zapewnia wysoki moment obrotowy, płynną pracę rzędowej szóstki i charakter prowadzenia nastawiony na zaangażowanie kierowcy.
- Audi SQ5 łączy silnik V6 z przewidywalnym napędem quattro i komfortowym zestrojeniem odpowiednim na długie trasy.
Werdykt ekspertów Auto Partner Garcarek
Wybór sportowego SUV-a premium zależy od priorytetów: komfortu, charakteru silnika, prowadzenia, przestrzeni bagażowej albo wyposażenia cyfrowego. Każdy z porównywanych modeli odpowiada na trochę inne potrzeby. Czy częściej jeździsz autostradą, krętą drogą, czy po zatłoczonym mieście? Odpowiedź szybko zawęzi wybór.
Audi SQ5 najlepiej pasuje do kierowców szukających dyskretnego, szybkiego SUV-a o turystycznym charakterze i stabilnym napędzie quattro.
BMW X3 M to propozycja dla osób oczekujących ostrzejszego prowadzenia, mocnego silnika sześciocylindrowego i zestrojenia bliższego jeździe torowej.
Mercedes-AMG GLC oferuje szeroki zakres zastosowań, łącząc sportowe osiągi, nowoczesne technologie, wysoki komfort i dużą przestrzeń bagażową.
| Cecha | Mercedes-AMG GLC | BMW X3 M | Audi SQ5 |
|---|---|---|---|
| Moc | 416 KM | Do 503 KM | 362 KM |
| Bagażnik | 620 l | 550–570 l | 510–520 l |
| Multimedia | MBUX i AMG TRACK PACE | BMW iDrive | Audi MMI |
| Charakter | Sport i komfort | Sportowe zestrojenie | Komfort turystyczny |
Dlaczego warto rozważyć Mercedesa-AMG GLC
Mercedes-AMG GLC wyróżnia elektrycznie wspomagana turbosprężarka, instalacja 48V i moc 416 KM. Skrętna tylna oś poprawia zwrotność, a AMG RIDE CONTROL pozwala dostroić pracę zawieszenia do warunków oraz stylu jazdy.
System MBUX tworzy rozbudowane środowisko cyfrowe, natomiast bagażnik o pojemności 620 litrów zapewnia funkcjonalność oczekiwaną od rodzinnego SUV-a. To połączenie osiągów i użyteczności, bez konieczności wyboru tylko jednej z tych cech.
Jazda próbna w Auto Partner Garcarek
Dane techniczne nie oddają w pełni reakcji napędu, pracy zawieszenia ani ergonomii kabiny. Modele Mercedes-AMG można przetestować w salonach Auto Partner Garcarek w Ociążu koło Kalisza oraz w Koninie.
Doradcy przedstawią dostępne samochody nowe, certyfikowane egzemplarze Mercedes-Benz Certified oraz dobrane formy finansowania. Wizytę można połączyć z odpoczynkiem w strefie Mercedes Bistro.
Najczęściej zadawane pytania
Parametry techniczne to jedno, a decyzje podejmowane przed zakupem — drugie. Poniżej odpowiadamy na pytania, które najczęściej pojawiają się przy porównywaniu tych sportowych SUV-ów.
Czym różni się Mercedes-AMG GLC 43 od BMW X3 M50
Mercedes-AMG GLC 43 wykorzystuje 2-litrowy silnik R4 M139l, instalację 48V i elektrycznie wspomaganą turbosprężarkę. BMW X3 M50 korzysta z 3-litrowej, rzędowej jednostki sześciocylindrowej B58.
GLC oferuje bagażnik o pojemności 620 litrów, system MBUX z telemetrią AMG TRACK PACE i skrętną tylną oś. BMW odpowiada wyższym momentem obrotowym oraz charakterystyczną kulturą pracy sześciocylindrowego silnika.
Jakie są koszty serwisu sportowego SUV-a w ASO
Koszt zależy od przebiegu, stylu jazdy, wersji hamulców, rozmiaru kół oraz zakresu przeglądu. Największe wydatki eksploatacyjne dotyczą zwykle opon, tarcz, klocków i obsługi napędu na cztery koła.
Pakiety Mercedes-Benz ServiceCare pomagają rozłożyć koszty planowanych przeglądów. Obsługa w Auto Partner Garcarek daje dostęp do oryginalnych części, dokumentacji producenta oraz diagnostyki Star Diagnosis.
Czy czterocylindrowy silnik GLC 43 zapewnia sportowe wrażenia
Jednostka M139l korzysta z elektrycznie wspomaganej turbosprężarki, dzięki której szybko reaguje na gaz także przy niskiej prędkości obrotowej. Instalacja 48V pozwala rozpędzić kompresor przed uzyskaniem pełnego ciśnienia spalin.
Za stronę akustyczną odpowiada AMG Real Performance Sound. Charakter brzmienia zmienia się wraz z trybem jazdy — od spokojniejszego Comfort po bardziej wyrazisty Sport+.
Który sportowy SUV ma największy bagażnik
W standardowej konfiguracji pięcioosobowej największy bagażnik w tym zestawieniu oferuje Mercedes-AMG GLC.
| Model | Pojemność standardowa | Po złożeniu siedzeń |
|---|---|---|
| Mercedes-AMG GLC | 620 l | 1680 l |
| BMW X3 M50 | 570 l | 1700 l |
| Audi SQ5 | 510–520 l | 1520 l |
GLC ma także niski próg załadunku, elektryczną klapę EASY-PACK oraz kanapę dzieloną w proporcji 40:20:40. W praktyce łatwo dopasować przestrzeń do walizek, sprzętu sportowego lub dłuższych przedmiotów.