Hej Mercedes! Personalizacja Mercedes-Benz User Experience (MBUX) krok po kroku

System operacyjny MBUX, obecny w nowych modelach Mercedesa, już fabrycznie jest gotowy do pracy i wstępnie skonfigurowany. Warto jednak poświęcić chwilę, żeby dostosować go do siebie. Spokojnie, nie zajmie to wiele czasu.

.

Po co dodatkowo konfigurować już działający system? Odpowiedź jest prosta - żeby jeszcze lepiej odpowiadał naszym potrzebom, działał jeszcze skuteczniej, a wszystkie operacje zajmowały jeszcze mniej czasu. System MBUX wykorzystuje sztucznej inteligencji do nauki preferencji użytkownika i poprawy funkcjonalności z czasem.

Od czego warto zacząć?

Zmiana kolejności ikon systemu multimedialnego

Najłatwiejsza rzecz, a potrafi naprawdę wiele zmienić - w końcu domyślny układ ikon na ekranie głównym niekoniecznie musi nam odpowiadać i zamiast telefonu, nawigacji i radia możemy chcieć umieścić tam inne skróty.

Aby zmienić kolejność i lokalizację ikon na ekranie głównym wystarczy przytrzymać dłużej palcem na ikonie, którą chcemy przesunąć. Po bokach pojawią się strzałki, które należy nacisnąć, aby przesunąć ikonę o jedno pole w prawo lub w lewo.

Kiedy ikona znajdzie się tam, gdzie chcemy ją umieścić, należy nacisnąć przycisk zatwierdzenia, znajdujący się bezpośrednio na ikonie.

Skróty do ulubionych funkcji

Hej+Mercedes,+musimy+porozmawiać,+czyli+jak+dostosować+do+siebie+MBUX-06-1920w.jpg

Wybrane stacje radiowe, cele podróży, kontakty czy nośniki multimediów - z niektórych funkcji w samochodzie korzystamy częściej niż z innych. Dlatego warto wykorzystać zakładkę Ulubione do tego, żeby zgrupować wszystkie te elementy na jednym ekranie.

Jak zacząć? Najpierw trzeba dostać się do zakładki Ulubione. W tym celu albo wciskamy przycisk z gwiazdką (przeważnie po lewej stronie od trackpada) albo na ekranie głównym przeciągamy palcem do góry, aż zobaczymy zakładkę ulubione.

Na start nasz ekran jest pusty, więc warto coś do niego dodać. Mamy tutaj dwie opcje.

Pierwszą z nich jest dodatnie ulubionych bezpośrednio z ekranu Ulubione. W tym celu klikamy w ikonę z plusem i wybieramy, z jakiej kategorii pozycję chcemy dodać. Do wyboru są m.in.:

  • kontakty

  • stacje radiowe

  • źródła mediów

  • cele nawigacyjne

  • programy Energizing Komfort

  • skróty do wybranych funkcji (przykładowo do instrukcji obsługi albo wyłączania wyświetlacza)

Drugą opcją jest dodanie pozycji do Ulubionych z poziomu dowolnego menu systemu pokładowego. Najłatwiej zrobić to zaznaczając odpowiednią opcję (np. kontakt albo stację radiową) i przytrzymując przycisk oznaczony gwiazdką. System zapyta nas wtedy, czy chcemy dodać pozycję do Ulubionych, co oczywiście potwierdzamy. Jeśli cała operacja zakończy się powodzeniem, w górnej części ekranu wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat.

Ułożenie skrótów w Ulubionych można oczywiście zmienić - wystarczy dłużej przytrzymać palec na właściwym skrócie, co wywoła menu z odpowiednią opcją. Z tego samego rozwijanego menu można wybrać opcję zmiany nazwy skrótu, jeśli ten przypisany automatycznie nam nie odpowiada.

Profile użytkowników

Jeśli samochodem będzie jeździć więcej niż jedna osoba, warto dla każdego z kierowców przygotować odpowiedni profil. Dzięki temu czas przygotowania do drogi przed każdym z wyjazdów będzie dużo krótszy, bo nie będzie trzeba za każdym razem ustawiać wszystkiego pod siebie od nowa.

Jakie informacje i ustawienia znajdują się w profilu kierowcy? Przykładowo dla Mercedesa klasy A są to:

  • ustawienia fotela kierowcy i lusterek bocznych

  • pozycje w pamięci fotela kierowcy

  • radio i lista stacji

  • ostatnie cele w nawigacji

  • ustawienia klimatyzacji

  • ustawienia oświetlenia ambientowego

  • ustawienia trybu indywidualnego Dynamic Select

  • konfiguracja wyświetlacza instrumentów i wyświetlacza HUD

  • ustawienia systemu multimedialnego (w tym m.in. Ulubione)

Jak stworzyć nowy profil kierowcy?

  1. W tym celu na ekranie głównym systemu multimedialnego wybieramy ikonkę przedstawiającą portret człowieka, a następnie pozycję Profile i opcję Utwórz profil (ikona z plusem).

  2. Na następnych krokach należy wybrać odpowiadającą naszemu profilowi ikonę oraz nazwę, upewnić się, że opcja Aktualne ustawienia jest zaznaczona i zapisać nasze ustawienia.

  3. Maksymalnie możemy zapisać 7 takich profili, więc rozwiązanie to przyda się nie tylko przy użytku rodzinnym, ale także w firmach.

  4. Utworzone profile można oczywiście usuwać, a na ich miejsce tworzyć nowe.

Co istotne, wszystkie zapisane w ten sposób dane są przechowywane wyłącznie w samochodzie, chyba że zdecydujemy się na synchronizację z wykorzystaniem serwisu Mercedes me i aplikacji.

Istnieje także możliwość zabezpieczenia każdego z profili kodem PIN. Aby to zrobić, należy w menu profilu wybrać opcję Ochrona Treści, a następnie wybrać portal Mercedes.me i przejść proces logowania.

Z poziomu menu profili można również zdecydować, kiedy będziemy pytani o wybór profilu. Odpowiednie opcje znajdują się w zakładce Ustawienia ogólne - tam zdecydujemy, czy system będzie automatycznie proponował wybór profilu przy uruchomieniu auta („Pokaż wybór profili podczas wsiadania”), czy też będziemy chcieli zmieniać je ręcznie z poziomu systemu multimedialnego. W obu przypadkach domyślny będzie profil aktywny podczas poprzedniej jazdy.

Jeśli chcemy sprawdzić, jaki profil jest aktualnie aktywny, wystarczy zerknąć na ekranie głównym na lewy górny róg ekranu - to właśnie tam wyświetlana jest jego nazwa.

Dlaczego warto dużo rozmawiać ze swoim Mercedesem

Wraz z premierą MBUX Mercedes wprowadził na rynek jeden z najbardziej zaawansowanych systemów rozpoznawania mowy, który możemy aktywować na dwa sposoby - albo z poziomu kierownicy (odpowiedni przełącznik lub przyciski), albo po prostu wypowiadając hasło Hej Mercedes.

O systemie tym warto wiedzieć przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze - nie jest to standardowy samochodowy system rozpoznawania mowy, w którym musimy najpierw nauczyć się precyzyjnych komend, żeby uzyskać odpowiedni rezultat. Zamiast dyktować nienaturalne „Prowadź do kawiarnia”, wystarczy powiedzieć „Gdzie mogę się napić kawy?”.

System rozpozna sens naszej wypowiedzi i zareaguje tak, jak od niego oczekujemy. Tak samo jest np. z wprowadzaniem adresów do systemu nawigacyjnego, obsługą radia, klimatyzacji i wielu innych pokładowych systemów. Asystent głosowy może również odpowiadać na różne pytania, w tym pytania ogólne oraz dotyczące funkcji samochodu, takie jak lokalizacja apteczki.

Co istotne, nie trzeba robić pauzy pomiędzy hasłem „Hej Mercedes” a dalszą częścią komendy. Można całość wypowiedzieć jednym ciągiem, a system i tak rozpozna nasze intencje.

Drugim ważnym faktem jest to, że mechanizm rozpoznawania mowy cały czas się uczy i nie trzeba korzystać z żadnych dodatkowych systemów do jego edukacji. Wystarczy, że będziemy regularnie korzystać z komend głosowych, żeby z czasem rozpoznawanie naszych poleceń było jeszcze skuteczniejsze. Asystent głosowy uczy się m.in. naszej wymowy i akcentu.

Jeśli chcemy dodatkowo podnieść poziom obsługi głosowej w MBUX, należy w zakładce Ustawienia / System / Linguatronic włączyć obsługę głosową online, dzięki czemu system będzie korzystał nie tylko z danych lokalnych, ale także danych z serwerów usług Mercedesa.

Hej+Mercedes,+musimy+porozmawiać,+czyli+jak+dostosować+do+siebie+MBUX-03-1920w.jpg

Odczytywanie SMS

Jedna z wielu funkcji, które można obsłużyć głosowa i która szczególnie przyda się tym osobom, które w podróży odbierają sporo wiadomości i nie mają czasu, żeby zatrzymać się, aby je odczytać.

Magiczna komenda jest w tym przypadku prosta - wystarczy poprosić system multimedialny, aby odczytał nowe SMS-y. Po tej komendzie asystentka głosowa odczyta wszystkie nowe wiadomości, które trafiły na nasz telefon i do sekcji powiadomień w MBUX.

W podobny sposób można też wysyłać SMS -y wystarczy powiedzieć „SMS do...”, podać nazwę kontaktu, a potem treść. Po podyktowaniu system odczyta na głos wiadomość, żebyśmy mogli sprawdzić, czy nie zostały popełnione błędy, a następnie poprosi o potwierdzenie, że ma ją wysłać.

Głosowo możemy zresztą obsługiwać nie tylko wiadomości tekstowe, ale i pocztę elektroniczną. Działają tutaj dokładnie te same komendy, co w przypadku SMS, z tą oczywiście różnicą, że słowo „SMS” zastępujemy słowem „email”. W ten sposób można odczytać maile, tworzyć nowe, a nawet przekierować do kolejnych kontaktów.

OK Google i Hej Siri

Ci, którzy z różnych powodów preferują smartfonowych asystentów głosowych, np. do obsługi swojego smart domu, również nie będą rozczarowani. Mogą z nich bowiem bez ograniczeń korzystać podczas jazdy Mercedesem - niezależnie od tego, czy wybiorą Asystenta Google, czy też tworzoną przez Apple Siri.

Zasady działania są w tym przypadku niemal takie same, jak w przypadku głosowej obsługi MBUX. Po podłączeniu smartfona do systemu multimedialnego za pomocą przewodu USB, wypowiadamy komendę „Hej Siri” lub „Ok Google”. Również i tutaj pokładowe mikrofony wychwycą polecenie i rozpocznie się jego przetwarzanie.

Trzeba tylko pamietać, że ani Siri, ani Asystent Google nie pozwalają nam na głosową obsługę funkcji samochodu. Będą działać tylko w przypadku funkcji dostępnych na smartfonie. W tym celu trzeba poprosić o pomoc asystentkę Mercedesa.

Kilka dodatkowych rad

Przede wszystkim warto dać sobie chwilę na zapoznanie się z systemem MBUX. Domyślna konfiguracja jest wprawdzie uniwersalna i dobrze przemyślana, ale nawet drobne zmiany, takie jak przestawienie ikon czy ustawienie skrótów do ulubionych akcji, potrafią zmienić bardzo dużo.

Dobrym pomysłem jest też korzystanie z zakładki tzw. sugestii, dostępnej po przewinięciu głównego ekranu w górę. Znajdują się tam akcje, które wykonujemy regularnie w określonych dniach tygodnia albo o określonych porach, a które według przewidywań systemu będziemy chcieli powtórzyć.

Przykładowo jeśli codziennie o określonej porze dzwonimy np. do domu, system sugestii wyświetli tam skrót do połączenia z naszym numerem domowym. Jeśli co weekend jeździmy w jedno miejsce w górach, system podsunie nam skrót do uruchomienia nawigacji.

Trzeba też pamiętać, że MBUX oferuje nam cały wachlarz sposobów obsługi. Możemy go obsługiwać głosowo, możemy skorzystać z gładzika po prawej stronie kierownicy, możemy wykorzystać ekran dotykowy, trackpad na tunelu środkowym albo przyciski funkcyjne. Po pewnym czasie pewnie sami dojdziemy do tego, które metody realizacji zadań dają w naszym przypadku najlepsze efekty.

Zresztą to nie jedyne sposoby na obsługę MBUX. Przykładowo samochody wyposażone w asystenta wnętrza MBUX potrafią rozpoznawać... gesty. I tak np. ułożenie dwóch palców w kształt litery V i skierowanie ich w kierunku ekranu uruchomi wybraną wcześniej pozycję z menu ulubionych - przykładowo uruchomi konkretną stację radiową, uruchomi nawigację pod konkretny adres albo uruchomi odtwarzanie muzyki z podłączonego dysku przenośnego. Gdyby tego było mało, swoje ulubione funkcje do tego gestu może przypisać zarówno kierowca, jak i pasażer - system sam rozpozna, kto chce aktywować swoją ulubioną funkcję.

A to wszystko i tak niewielki wycinek tego, co MBUX potrafi.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Co to jest MBUX w Mercedesie?
To nowoczesny system informacyjno-rozrywkowy pozwalający na kompleksowe zarządzanie wszystkimi funkcjami nowych samochodów marki Mercedes-Benz. Posiada asystenta głosowego oraz uczy się zachowań użytkownika dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji.

Jak zaktualizować MBUX?
MBUX aktualizuje się bezprzewodowo w ramach działań OTA (Over-the-Air). Klienci uzyskują dostęp do aktualizacji MBUX za pośrednictwem kreatora aktualizacji na wyświetlaczu swojego samochodu lub poprzez aplikację Mercedes me, po otrzymaniu powiadomienia o dostępności aktualizacji w ich regionie.

Jak uruchomić funkcję "Hej Mercedes"?
Funkcja nie potrzebuje dodatkowego włączenia. Wystarczy powiedzieć "Hej Mercedes", a następnie wypowiedzieć swoją komendę, np. "Kieruj na ulicę Ostrowską 6 w Ociążu".

Co można powiedzieć do "Hej Mercedes"?
Funkcje głosowe w Mercedesie są cały czas aktualizowane, ale podstawowe, najczęściej używane komendy to "Kieruj do...", "jakie jest średnie zużycie paliwa?", "włącz masaż po stronie kierowcy", "włącz ogrzewanie fotela pasażera". Nasz Mercedes może nam również pomóc poprawić humor opowiadając kawał.

Jak działa funkcja "Hej Mercedes"?
To funkcja asystenta głosowego w najnowszych modelach Mercedesa. Oferuje szereg funkcji pozwalających na wykonanie części czynności cały czas utrzymując koncentrację na jeździe. Zasób możliwości jest również regularnie powiększany im częściej "rozmawiamy" ze swoim samochodem oraz przy okazji aktualizacji - system bazuje na sztucznej inteligencji.

.
Previous
Previous

E jak „epokowa” – historia Klasy E

Next
Next

Znudził Ci się kolor? Chcesz zabezpieczyć lakier? - Oklejenie samochodu folią